İslam ahlakını anlatmaya kendi çevrenizden başlayın...

nsanın hiç tanımadığı, ahlakını ve hayata bakış açısını bilmediği bir kişiyi din ahlakına davet etmesi bilgi, tecrübe ve zaman gerektirir. Bu nedenle İslam ahlakını anlatmaya öncelikle tanıdığınız, kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz kişilerden başlayabilirsiniz. Bu, size vakit kazandıracak, tecrübe kazanmanızı ve eksikliklerinizi görmenizi sağlayacaktır.

Harun Yahya kitaplarından öğrendiklerinizi öncelikle ailenizle, yakın arkadaşlarınızla, kendinizi yakın hissettiğiniz dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Onlara birlik, beraberliğin önemini, devlete bağlılığın gerekliliğini, Allah’ın yaratış delillerini, sonsuz güç ve kudretini, İslam ahlakını ve Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatını anlatabilirsiniz. Bu güzel ibadeti yerine getirirken Peygamber Efendimiz (sav)’in şu kıymetli sözünü hiç unutmayın:

“Allah’ın evlerinden birinde toplanıp Allah’ın kitabını okuyan ve onu aralarında öğrenip öğreten bir gruba mutlaka sekinet iner. Kendilerini rahmet kaplar, melekler çevreler ve Allah (c.c.) onları Kendi yanındakiler arasında zikreder”

Yukarıdaki hadiste de bildirildiği gibi Kuran ayetlerini öğrenmek ve insanlara öğretmek Allah Katında çok kıymetlidir. Bunun için vaktiniz olmadığını düşünmeyin. Eğer gün içinde vaktinizi iyi değerlendirirseniz, her insanın İslam ahlakını anlatmak için yapabileceği birçok şey olduğunu göreceksiniz. Aşağıda, sizin de uygulayabileceğiniz birçok fikir yer almaktadır. Her gün bu fikirlerden bir ya da birkaç tanesini yapmaya çalışabilirsiniz. Birkaç ay sonunda vaktinizi hayırlı bir amaçla geçirdiğinizi daha iyi anlayacaksınız:

- Bir misafiriniz geldiğinde boş ve amaçsız konuşmalara dalmaktansa Peygamberimiz (sav)’in hadislerinde bildirdiği güzel ahlak, kardeşlik gibi konular üzerine konuşabilirsiniz. Birlikte Kuran ayetlerini, peygamberlerin hayatlarının anlatıldığı kıssaları okuyabilirsiniz. Harun Yahya'nın imani, bilimsel ya da siyasi kitaplarından da hep birlikte okuyabilir, kitaplardan öğrendiklerinizi kısaca da olsa birbirinize anlatabilirsiniz.

- Yolculuklarınızda veya yolda yürürken yaptığınız sohbetlerde Harun Yahya’nın kitaplarından konular seçerek gündemler oluşturabilirsiniz. Bunun için özel zaman ayırmanız gerekmeyecek, zaten sohbet ederek geçireceğiniz bir vakti, hikmetli bir şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

- Sürekli alışveriş yaptığınız ya da yolunuzun üzerindeki DVD, VHS, VCD ya da ses kasedi satan mağazalara Harun Yahya’nın çalışmalarının konulmasını teklif edebilirsiniz. Eğer bu yerlerde gün boyu yayın yapan bir televizyon ya da müzik sistemi varsa, bu televizyonda Harun Yahya’nın eserlerinden hazırlanan belgesellerin gösterilmesini ya da ses kasetlerinin dinletilmesini teklif edebilirsiniz. Olumlu yaklaşımda bulunan mağazaları sitemize bildirebilirsiniz.

- Kendi semtinizdeki kitabevlerinde Harun Yahya eserlerinin bulunması için kitabevi yetkililerine teklifte bulunabilirsiniz.

- Mercek, Araştırma ve Düşünen Çocuk gibi güzel ahlakı, birlik-beraberliği anlatan ufuk açıcı dergileri takip edebilir ve çevrenizdekileri de bu dergileri almaları ve abone olmaları yönünde teşvik edebilirsiniz.

- Mercek ve Düşünen Çocuk dergileriyle birlikte verilen belgesel filmleri arkadaşlarınızla, ailenizle seyredebilir, çevrenizdekilere anlatabilirsiniz.

- Yaşadığınız bölgedeki yaşlılar bakım evlerinin, çocuk esirgeme kurumlarının adreslerini öğrenip, oralara kitap, belgesel film, ses kasedi hediye edebilirsiniz.

- Çocuk kitapları alıp, çocuk kreşlerine, anaokullarına hediye edebilirsiniz. Yine belli bir vaktinizi ayırıp, oradaki çocuklara gönüllü olarak kitapları okuyup, İslam ahlakını öğrenmelerine katkıda bulunabilirsiniz.

- Ulusal veya yerel basında Harun Yahya’nın makalelerinin yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sitemizle bağlantı kurup yazı ve makaleler temin edebilirsiniz.

- Yurtdışında yaşayan bir akrabanız varsa, ondan yaşadığı şehirdeki kütüphane, yayınevi gibi yerlerin isimlerini öğrenmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra buraları sitemize bildirebilirsiniz.

- Oturduğunuz semtte Kuran Mucizeleri, Evrenin Yaratılışı veya Yaratılış Gerçeği konulu konferanslardan birinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ya sizin veya tanıdığınız bir kuruluşun organizasyon yapması ve yayınevi ile bağlantıya geçmeniz yeterlidir. Bu yolla da insanların Allah’ın yaratış delillerini öğrenmelerine vesile olabilirsiniz.

- Harun Yahya’nın devlete ve millete olan bağlılığını örnek alıp, lider bir Türkiye oluşması için siz de aynı ahlakı göstererek, elinizden geleni yapabilirsiniz.

 

<<<

Ana Sayfa - Site Hakkında - Yazar Hakkında - Diğer Siteler - E-mail - Üye Ol